Rodzaje ubezpieczeń na życie

Charakter zawartej umowy decyduje o naturalnym podziale rodzajów ubezpieczeń w kontekście klienta indywidualnego. Od tego bowiem czy jest to ubezpieczenie terminowe, na całe życie, dożycie czy np. posagowe zależeć będą pozostałe uwarunkowania umowy.

W ofercie wiodących na rynku towarzystw ubezpieczeniowych znajdziemy także ubezpieczenia życia o wymiarze uniwersalnym, zmiennym lub inwestycyjnym. Są to jednak nowe produkty, które nie mają jeszcze szerokiej rzeszy zwolenników. Generalnie wybór rodzaju ubezpieczenia zależy od nas, na wysokość miesięcznej składki wpływają jednak: wiek osoby ubezpieczanej, płeć, wykonywany zawód, hobby (czy niesie ze sobą ryzyko nieszczęśliwego wypadku), aktualny stan zdrowia, a przede wszystkim kwota ubezpieczenia, o którą wnioskujemy. Od ubezpieczyciela zależeć będzie czy zostaniemy wysłani na dodatkowe badania, to on zdecyduje także ostatecznie o wartości ubezpieczenia.
Ubezpieczenie życia – jak je kupujemy?

W większości przypadków, podobnie jak w innych sektorach gospodarki, o wyborze konkretnej polisy ubezpieczeniowej decyduje jej cena. Wysokość miesięcznej opłaty rozstrzyga o tym z jakiego ubezpieczenia będziemy korzystać w wyniku nagłej sytuacji, kompletnie niespodziewanej, nieoczekiwanej i przecież niechcianej. Tymczasem niska cena ubezpieczenia nie gwarantuje nam pomocy w każdej sytuacji – wręcz odwrotnie, zawęża krąg wydarzeń w których wypłata odszkodowania będzie zasadna. Zasady te uregulowane są w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które są załączane do każdej umowy z klientem i które bezwzględnie trzeba znać podpisując dokumenty (są tam też zawarte terminy dotyczące obowiązywania umowy oraz możliwości od niej odstąpienia).

Decydując się na konkretne towarzystwo warto prześledzić jego reputację, poczytać opinie klientów lub lepiej – zapytać swoich znajomych, sprawdzić kilka konkurencyjnych ofert. Wiele osób tego nie robi, skuszeni krótką rozmową z telekonsultantem zawierają umowy, które bardzo często nie gwarantują odpowiedniej ochrony i nie są dopasowane do ich indywidualnych potrzeb. A przecież zakup przypadkowej polisy daje tylko prowizoryczne poczucie bezpieczeństwa – takie ubezpieczenie życia wydaje się zbyteczne.

Komu można zaufać?

Ubezpieczenie na życie powinno być swego rodzaju zabezpieczeniem oraz środkiem oszczędności. Warto w tym przypadku posiadać kontakt do sprawdzonego doradcy ubezpieczeniowego, który nie tylko przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad na temat naszych potrzeb oraz sytuacji finansowej, ale także zaproponuje odpowiedni pakiet usług, które zapewnią nam bezpieczeństwo oraz satysfakcję z dobrze podjętej decyzji.