Bezpieczne sposoby pomnażania 

pieniędzy

W czasach spowolnienia gospodarczego dla wielu osób oszczędzających pieniądze najważniejsze staje się ich bezpieczeństwo. Potencjalnie wysokie zyski odkładane są na dalszy plan a zamiast tego chcemy skupić się jedynie na zachowaniu wartości nabywczej gotówki. 

W takich przypadkach zdecydowanie złym rozwiązaniem jest inwestowanie pieniędzy na rynku forex czy kupowanie akcji bardzo małych spółek notowanych na giełdach. Lepszymi okazują się być rozwiązania, które mimo niewielkich zysków, dają nam szansę na zachowanie wartości nabywczej naszych pieniędzy.  
Fundusze inwestycyjne

Pierwszym produktem finansowym, którym możemy się zainteresować, są fundusze inwestycyjne. I choć jest ich do wyboru cała masa, to nas powinny interesować te najbardziej konserwatywnie pomnażające pieniądze inwestorów. W grę wchodzą więc fundusze rynku pieniężnego, obligacji czy nawet stabilnego wzrostu. Koniecznie przeanalizujmy jednak wcześniej historię odnoszonych zysków w danym funduszu – jeśli wahania w wycenie jednostek uczestnictwa były bardzo duże, to może lepiej zrezygnować z niego na rzecz innego, bardziej stabilnego. Fundusze przynoszą zyski zazwyczaj w okresie hossy. Jednak istnieją fundusze, które grają na np. rozpad strefy euro. Przez to ciężko jest ocenić, ile zarobimy na inwestycji w fundusze. Z pośród omawianych produktów jest to najryzykowniejszy sposób inwestowania.

Lokaty bankowe

Drugim i oczywistym wyborem mogą być lokaty terminowe, które znajdziemy w bankach komercyjnych, spółdzielczych i Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo Kredytowych. Oprocentowanie wynosi tam zazwyczaj w okolicach 5-6% w skali roku, co po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych i inflacji daje nam niewielki zysk. W zamian za to otrzymujemy jednak gwarancję zachowania wartości naszego kapitału i co najważniejsze – bezpieczeństwo, bowiem pieniądze te są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Osoby, które zdecydują się na założenie lokat, będą mogły liczyć na realny zysk rzędu 1,5-2%.

Obligacje

Jeszcze innym sposobem może być kupno obligacji, które zostały wyemitowane przez Skarb Państwa lub samorządy. Obecnie wybór tego typu produktów jest coraz większy i niektóre z nich dają zyski nieco wyższe niż najlepsze lokaty bankowe. Możemy je kupić albo bezpośrednio, albo za pośrednictwem rynku Catalyst. Musimy jednak pamiętać, że to rozwiązanie jest nieco mniej płynne niż depozyty złożone w bankach. Obligacje skarbowe mogą być wykupowane na okres od 2 do 10 lat. Z tego względy, że są to długoterminowe papiery dłużne ich oprocentowanie jest zmienne. Tylko lokaty dwuletnie posiadają stałe oprocentowanie. Oprocentowanie jest uzależnione od czynników rynkowych, takich jak stopy procentowe lub stopa inflacja. Dlatego klienci mogą liczyć na realne zyski w granicach 1%-1,5%.